מתנות לחג - מה מתאים למי מבית שינזי קאטו ישראל ספטמבר 8, 2009 13:54

רוצים לקנות מתנה בשינזי קאטו, אבל לא יודעים מה לבחור? הינה כמה המלצות:
לילדי הגן: עם תחילת השנה, קופסת אוכל כפולה היא מתנה מושלמת לחגים לילדי הגן. היא יכולה להכיל כריך קטן + ירקות חתוכים או מנה מבושלת (פסטה או אורז למשל) בתא העליון, עם כמות יפה של פירות חתוכים בתא התחתון (124 ש"ח).
אם הילד לא צריך קופסת אוכל, אפשרות נוספת היא בקבוק אלומיניום קטן או בינוני למים. בקבוקים אלה קלים לזיהוי בין כל הבקבוקים של שאר הילדים, ואף שאינם שומרים על טמפרטורת המים, הקור מחזיק מעט יותר מאשר בבקבוק פלסטיק ובלי כל הסיכונים (78 ש"ח קטן, 94 ש"ח בינוני).

לאמא: איזו אמא אינה מקדשת את כוס הקפה של הבוקר או התה אחה"צ? השנה המתנה המושלמת לאמא, שעובדת כל כך קשה להכין את החג, היא סט לשתיית תה או מאג הפוך. הסט לשתיית תה מגיע עם כוס תה קראמית עם איורים נפלאים, מסננת ומכסה/צלוחית קטנה לנשנושים או כדי להניח את המסננת. הסט מגיע באריזה מיוחדת ומיוצר ביפן (124 ש"ח).
המאג ההפוך הוא גדול יותר וכולל מכסה שמשמש גם כצלוחית לנשנושים. הוא מתאים גם לתה וגם לקפה, והאיורים העליזים לבטח יעלו חיוך על הפנים של אמא.

אחיינית האהובה: זה הולך להיות להיט – סט של 4 קופסאות אחת בתוך השניה. פשוט נפלאות, ביחד הן מכילות כמות משמעותית (בערך ליטר) והאיורים הם פשוט מהממים, כולם ברוח סיפורי ילדים קלאסיים, פינוקיו, אצבעונית, הברווזון המכוער, הקוסם מארץ עוץ ובת הים הקטנה (124 ש"ח).

חברים: כמה נחמד לבוא לחברים בחגים עם משהו מיוחד לכל המשפחה. מגש מלאמין עם סט מעורב של כוסות “mystyle”. ואפשר גם יותר – להכין סופלה שוקולד או מאפי תפוחים אישיים בכוסות המאויירות העמידות בחום ולתת מגע אישי למתנה (מגש – 128 ש"ח, כוסות אישיות – 45 ש"ח).

lunchboxes trekking bottles tea mug sets upside down cafe mugs
nesting boxes trays mystyle glasses

Want to buy a Shinzi Katoh gift but don't know what to choose for whom? Take a look at our recommendations:
The Preschooler: Being so close to the beginning of the school year, a double lunchbox is a perfect gift for the holidays for a preschooler. It can hold a small sandwich + sliced veggies or cooked dish (pasta or rice) in the top compartment with a good portion of diced fruit in the bottom compartment. (124 shekels)
If a lunchbox is not needed for the young tot, another option is a small or medium aluminum bottle for water. Easily recognizable among all the other children's bottles, it does not retain the cool temperature, but it does hold a little longer than plastic and with none of the dangers.(78 shekels - small, 94 shekels - medium)

Mom: What mom doesn't treasure her morning cup of coffee or afternoon tea? The perfect gift this year for mom, who works so hard to bring the holiday to the table is a Tea Mug set or Upside down mug. The Tea Mug set comes with a beautifully illustrated ceramic tea cup, strainer and lid/small cup for snacks or holding the strainer. The set comes in a special packaging and is made in Japan. (124 shekels)
The upside-down mug offers mom a larger mug with a lid/snack cup, good for both tea and coffee and will be sure to put a smile on her face with the joyful illustrations. (132 shekels)

Favorite niece: This one is sure to be a hit - set of 4 nesting boxes. Simply lovely, together they hold a lot (about a liter's worth) and their illustrations are to die for, all in the spirit of classis children's stories: Pinocchio, Thumbelina, Ugly duckling, Wizard of Oz and the Little Mermaid. (124 shekels)

Family Friends: How nice would it be to walk in to friends over the holidays with something special for the whole family? A Melamine tray with a a set of varied "mystyle" glasses. better yet, bake individual chocolate soufflees or apple crisps in the heat-resistant illustrated glasses and bring a personal touch to the gift. (tray - 128 shekels, individual glass - 45 shekels)


All these gifts can be specially wrapped in the spirit of the New Year and Shinzi Katoh. Just drop us a note in the checkout process and we will be glad to make your special gift look even more beautiful.